SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Karaca'dan elektriği kesik aileye ziyaret

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’da fatura borcu nedeniyle evinde elektrik olmayan aileyi ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
CHP'li Karaca'dan elektriği kesik aileye ziyaret

Beraberindeki İl Başkan Yardımcısı Cahit Korkut ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şahin Sevinç ile birlikte evinde dört aydır elektrik olmayan ve iki çocuğuyla birlikte Yıldırım ilçesi Ulus Mahallesi'nde yaşayan Erdal Kaya'yı ziyaret eden Karaca, "Elektrik faturaları her ay kâbusa döndü. Getirdikleri tarifeyle yüzde 130'luk cumhuriyet tarihinde görülmeyen bir artış oldu. Artık faturalar ödenemiyor. Aileler her ay kâbus yaşıyor. Bu durumda işte gördüğümüz insanlık dramındayız" dedi.

Evine aldığı koltukların bedelini ödeyemeyince icra takibine uğrayan ve 3 ay tazyik hapsine mahkum edilen Kaya, bu sıkıntıların ardından tekstil şirketlerine fason iş yaptığı sanayi tipi iki ütüye de el konunca büyük sıkıntı yaşadı. Su ve doğalgaz faturalarının yanı sıra elektrik faturalarını da ödeyemeyen ailenin evi elektrikler de kesilince karanlığa gömüldü.

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarıyla boğuşan ve AK Parti üyesi olduğunu belirten Kaya, "Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Yıldırım Teşkilatında 2014'de iki dönem aktif üyeliğim var benim. Çok pişmanım, yaptığım günden beri. Kızıma sütü 6 liraya alırken, bir ayda 12 lira oldu. Bezini 23 liraya alırken 3 ayda 83 lira oldu. Ben bu evi nasıl geçindiririm?" dedi.

KARACA: "MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZ BUGÜN BU DURUMU YAŞIYOR"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ulus Mahallesi'nde borcundan dolayı elektriği kesilmiş bir yurttaşımızın evindeyiz. Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. 21. yüzyılın Türkiye'sinde, Ramazan ayında, akıllara durgunluk veren, hepimizin içini parçalayan bir tabloyla karşı karşıyayız. Evine konuk olduğumuz aile oturduğumuz bu koltukları satın alıyor, ödeyemediği için borcundan dolayı hapse giriyor. Hapse girdiğinden dolayı da 4 faturasını ödeyemiyor. Bu çağda iki tane küçük çocuğu, eşi ve annesiyle yaşadığı evinde elektriği kesiliyor. Kış gününde o soğuk günlerde üst katta akrabasından çektiği bozuk ufoyla ısınmaya çalışarak ayakta kalan aileye ulaştık. Yaşadığı dramı görüyoruz. Bugün ülkenin yaşadığı tablo bu, milyonlarca yurttaşımız benzer durumları yaşıyor. Elektrik faturaları her ay kâbusa döndü. Getirdikleri tarifeyle yüzde 130'luk cumhuriyet tarihinde görülmeyen bir artış oldu. Artık faturalar ödenemiyor. Aileler her ay kâbus yaşıyor. Bu durumda işte gördüğümüz insanlık dramındayız."

KARACA: DÜNYADA DA SIKINTILAR VAR AMA KİMSE BU KADAR HIRPALANMIYOR

"5'li çeteye milyonları milyarları akıtırken, yurttaşlarımıza layık gördükleri reva gördükleri tablo bu. 21 yüzyılda mum ışığında yaşayan aileye konuk olduk. Yaşadığımız dönem bu, AKP bu ülkeyi maalesef yönetemedi, savruluyor. Dünyada enerjiyle ilgili sıkıntılar var ama dünyanın hiçbir ülkesinde vatandaşlar bu kadar hırpalanmıyor, bu kadar zorluk çekmiyor. Yani bizden çok daha yoksul ülkeler dahi vatandaşların haklarını en temel ihtiyaçları karşılamak için seferber oldular."

ERDAL KAYA: BUSKİ FATURALARINDAN DA İCRALIĞIM. 2 KİŞİLİK EVE BİN 200 LİRA FATURA GELDİ

İki çocuğu ve eşiyle birlikte yaşadığı evinde elektriği aylardır kesik olan Erdal kaya'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sadece bunlar da değil, doğalgaz da var. Şu an da Buski faturasından da icralığım zaten. Şu anda 12 bin lira bir fatura var. Pandemi döneminde bin lira yardım ettiler ama ayrıyeten 3 ay üst üste bin200, bin200, bin300 lira fatura gönderdi bana BUSKİ. İki kişiydim o zamanlar, 2 kişi yaşıyoruz, ben ve hanım. Yani kişi bin200 lira nasıl bir ayda fatura geliyor, onu da anlayamadım, ödeyemedim, hiçbir şeyi ödeyemedim, yapamadım. Doğalgazı kesmeye cuma günü geldi buraya, ben kapıdan geri çevirdim, polisle geleceğim dedi, tesisatı sökeceğim. Dedim sen polise gelsen ben intihar ederim dedim. Doğalgaz müşteri hizmetlerini arıyorum bizim yapabileceğimiz bir şey yok, saat sökülecek dedi. Gittim evimde kızımın ikinci el tableti vardı. onu sattım, gittim oradan borç aldım, onu yaptım, faturası duruyor, onu borç alarak ödedim ama bunu ödeyemedim. Şu an yapacağım hiçbir şey yok. Hiç yok."

"GÜNDE 40-50 LİRA İLE GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORUZ"

"Kendi işim vardı, 3 kuruş kazanıyorum, ona da icra geldi kondu, icra alıp götürdü, koltuktan dolayı. Ayrıyeten bu şu anda oturduğumuz koltuk, televizyon hepsini zaten burada hepsinin kaydı var burada, 3 ay tazyik hapsim var, şu anda mahkumum zaten ben, izin belgesi de bu. Cezaevine girdiğimde evin geçimi tabii ki eşimde. Eşimin yaptığı şu şeyler de 5 bin tanesi 25 liraya yapılıyor. Makaralara plastiklerini geçiriyor. Günde 1 veya 1.5 torba yapıyor. Günde 25 lirayla, 37 buçuk lirayla geçinmeye çalışıyoruz. Çok zorlarsak 50 lira."

"AK PARTİ ÜYESİYİM, ÇOK PİŞMANIM ŞİMDİ"

"Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Yıldırım Teşkilatı 2014'de iki dönem aktif üyeliğim var benim. Çok pişmanım, yaptığım günden beri. Çok pişmanım ama özellikle şu şeyler. Kızıma sütü 6 liraya alırken, bir ayda 12 lira oldu. Bezini 23 liraya alırken 3 ayda 83 lira oldu. Ben bunu nasıl geçindiririm? Kendi yerim de vardı ama 2 kuruş kazanıyorduk, ödeyemedik zaten. Sen benim tezgahımı kaldırırsan ben hiç ödemeyeceğim ki zaten o yüzden bu duruma düştüm. Gelip benim tezgahıma el koydu, direk elini koydu, aldı götürdü. Hiçbir şey diyemedim, yanında polis alıp götürdü. Neymiş, kanun böyleymiş. Kanun böyleyse bizim karnımız nasıl doyacak? Ben iki tane çocuk bakıyorum, bunun kanunu nerede peki?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.