SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus ve Ukrayna büyükelçilerinin de olduğu iftar programında yaptığı konuşmada Rusya-Ukrayna savaşına yönelik önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı, Putin ile Zelenski'yi Türkiye'de bir araya getirmek istediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 08:16
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 08:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul çağrısı

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, "İki komşumuz arasında önce ateşkesin, ardından da kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması temelinde diyalog yoluyla barışçı bir çözüm bulunabileceğine gönülden inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde büyükelçilerle iftarda bir araya geldi.

Erdoğan, Ukrayna ve Rusya büyükelçilerinin de yer aldığı yemekte bir kez daha taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından satır başları; 

"Bizi birbirimize yakınlaştırması, empati duygularımızı harekete geçirmesi gereken salgın, tam tersine toplumlar arasındaki uçurumu daha da derinleştirdi.

Elimizdeki imkanları tüm insanlığın istifadesine sunduk. Son iki yılda 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. Bugüne kadar 19 ülkeye 6,3 milyon doz aşı hibesi yaptık. Aşı hibelerimizi ve tıbbi malzeme desteklerimizi devam ettireceğiz.

Küreselleşmeyle beraber birbirimize karşı yükümlülüklerimiz artıyor.

Ukrayna krizinin çözümü için yoğun diplomatik çaba gösterdik. Taraflar somut ilerleme kaydetti ancak Buça ve İrpin'den görüntüler, Kramatorsk'ta sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü.

Her iki tarafın güven duyduğu ülke olarak çabalarımızı sürdürüyoruz. Her iki taraf da İstanbul'daki görüşmeleri ilerletmekten yana olduklarını belirtiyor.

Rusya ve Ukrayna liderlerini Türkiye'de buluşturma teklifimi her fırsatta dile getiriyorum.

İki komşumuz arasında önce ateşkesin ardından da kalıcı barışın tesisi, insanlık adına yapılan en hayırlı işlerden biri olacaktır. 

İstanbul'daki görüşmelerden taraflar ve uluslararası toplumun mutmain olacağı neticenin alınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması temelinde diyalog yoluyla barışçı bir çözüm bulunabileceğine gönülden inanıyorum.

Türkiye, NATO'da vazgeçilmez bir müttefik olduğunu defalarca ispatladı.

Ukrayna savaşı, güvenlik ve enerji konusunda Türkiye'nin AB için ne kadar önemli bir ülke olduğunu göstermiştir.

Türkiye 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşım 5 milyon yerlerinden edilmiş kişiye geçici ev sahipliği yapmaktadır. Tek başımıza bırakılmış olsak da Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Hem Suriye hem Irak'ın kuzeyinin terörden arındırılması için adım atmaktan çekinmiyoruz.

Terör örgütlerine finans temin eden kaynakların kesilmesi noktasında tüm dostlarımızın güçlü desteğini beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Mescid-i Aksa'da yapılanlar bizim için üzüntü kaynağı, bunları yaşamak istemiyoruz. saldırıları lanetlediğimizi açıkça dile getirdik.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta istikrarın sağlanmasına öncelik veriyoruz.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleri ile ivmeyi korumakta kararlıyız.

Ermenistan'la normalleşme sürecini samimiyetle sürdürüyoruz. Balkanlar'da yeni gerilimin önüne geçilmesi, istikrarın muhafazası için gayret sarf ediyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.