SON DAKİKA
Hava Durumu

Milletvekili Pala sordu: Uyuşturucu ile mücadele eylem planı var mı?

Küresel uyuşturucu sorununun, dünya çapında milyonlarca insanın hayatına dokunan çok yönlü bir sorun olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu’na uyuşturucu ve madde bağımlılığı hakkında soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 13:51
Kaynak: Bülten
Milletvekili Pala sordu: Uyuşturucu ile mücadele eylem planı var mı?

CHP’li Pala açıklamasına; “Bugün dünyada ve ülkemizde tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar çok ve çeşitli uyuşturucu türü bulunuyor. Özellikle son yıllarda geleneksel uyuşturucular ile kimyasal yöntemler kullanılarak üretilen sentetik uyuşturucular sorunun daha karmaşık hale gelmesine yol açıyor. Ülkemizde resmi verilere göre 2020 yılında 230 bin kadar olan uyuşturucu ile ilgili şüpheli sayısı, 2022 yılında 310 bini aştı. Yıllar içerisinde giderek artış gösteren bu önemli sorunun, çok daha fazla bireyi, aileyi ve içerisinde yaşadığı topluluğu ilgilendirdiği de biliniyor. 2022 yılı sonu itibarıyla yurt çapında 79 ilde sayısı 135, toplam yatak kapasitesi ise 1.388 olan uyuşturucu madde bağımlılığı tedavi merkezlerinin, 2022 yılında ALO 191 Destek Hattına 40 binden fazla tedavi talebi başvurusu olduğu göz önüne alınacak olursa, madde bağımlılığı ile ilgili tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin ihtiyacı karşılayamadığı biliniyor. Bağımlılığı olan kişileri, ruhsal açıdan desteklemek, toplumsal, ailevi ve mesleki rollerini sürdürmelerine yardımcı olmak ve tıbbi tedavi sonrası elde edilen iyilik halinin devamını sağlamak amacıyla rehabilitasyon merkezleri açılması da büyük önem taşıyor. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında, bağımlılık ile mücadeleye yönelik sunulan hizmetlerin etkinliğinin artırılması amacıyla sağlık çalışanlarının bu konuya özgü bir eğitim ve tutum alması da sağlanmalı.” dedi.

Bakanlığın uyuşturucu ile mücadele eylem planı, uyuşturucu madde bağımlılığı tedavi merkezlerinin sayısının artırılmasının planlanması, yatırım planına alınan ayaktan ve yataklı rehabilitasyon merkezleri, sağlığın tüm basamaklarında hizmet sunan personele (hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru, psikolog, sosyal çalışmacı, vb.) verilen eğitim, Bağımlı Hastalar İçin Rehabilitasyon Modeli (BAHAR), Yeşilay Cemiyeti ve Yeşilay Derneği’ne aktarılan kaynak transferlerinin de içinde olduğu 8 başlıkta konuyu  Bakan Memişoğlu’na süresi içinde cevaplaması için yönlendiren Pala; “Madde kullanım bozukluklarıyla mücadele eden bireylerden, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçun sonuçlarıyla boğuşan topluluklara kadar, uyuşturucuların etkisi geniş kapsamlı ve karmaşık. Bu zorluğun üstesinden gelmenin merkezinde, önleme ve tedaviyi önceliklendiren bilimsel kanıta dayalı bir yaklaşımın benimsenmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu konuda önergede vurguladığım tüm başlıklarda Sağlık Bakanlığı’nın neler yaptığını, neler planladığını ve yatırım programlarını öğrenmek istiyoruz. “dedi

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.