SON DAKİKA
Hava Durumu

Vatan, Emek, Milli Devlet Mücadelesinde Birleşelim

1 Mayıs’a iç ve dış cephede büyük zorluklar, ekonomik darboğaz, güvenlik tehditleri ve bu iklimde derinleşen bir devlet zaafıyla giriyoruz.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 14:43
Kaynak: Bülten
Vatan, Emek, Milli Devlet Mücadelesinde Birleşelim

Hükümet, Batı uyumlu ekonomik programla, krizin yükünü emekçilerin sırtına yıkıyor. Emperyalistlerden borç dilenmeye dayanan bugünkü sistem, başka bir çözüm üretemiyor.

Yerel Seçim sonrası ortaya çıkan manzara, Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyenlere zemin oluşturuyor. PKK hendeklerden çıkartıldı, PKK’nın Partisi kapatılması ve devlet tarafından 1 Milyar 140 TL ödeme yapıldı.

İşçilere, emekçilere, emeklilere verilmeyen kaynaklar, PKK’nın Partisine, faizcilere, dolar-borsa vurguncularına akıtıldı.

İşçi sınıfımız, emekçiler ve sendikalarımız bu sorunları görmezden gelemez.

Milli Devlet ayakta kalırsa, işçi sınıfı ayakta kalır.

İşçi sınıfı milletin bütün güçleriyle birlikte direnirse, Milli Devlet ayakta kalır.

Bugün, işçi sınıfımızın sorunları birtakım ekonomik sorunlara hapsedilemeyecek durumdadır. İşçi sınıfının kaderi, Türkiye’nin kaderiyle ortaktır.

İşçi sınıfımızın en büyük ve saygın örgütü olan Türk-İş, bu 1 Mayıs’ta enflasyonu durdurma, vergide adalet ve adil bir gelir dağılım talep etmektedir. Bu haklı mücadeleyi selamlıyoruz.

Verginin tabana yayılması adı altında ücretli çalışanların tamamından kesintisiz olarak vergi alınmaktadır. Tartışma konusu tabana veya tavana yayılmasından ziyade adaletli bir vergi dağılımı yapılması olmalıdır. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalı.

Vatan Partisi’nin vergide adaletin sağlanması için çözüm önerileri hazırdır. Uygulanması kolay, hayatın gerçekliğine uygundur.

1. Tüketiciyi derinden etkileyen dolaylı vergiler azaltılmalı dolaysız verilerin toplam vergi dilimindeki payı arttırılmalı, somut olarak vergi toplamının içinde dolaysız vergilerin payı %60’ın üzerine çıkarılmalıdır.   

2.Vergi muafiyet ve istisnaları gözden geçirilmeli. Vergilendirilmeyen özellikle hazine bonosu, devlet tahvili, hisse senedi borsasından elde edilen gelirler yani para piyasasından elde edilen gelirler vergilendirilmelidir.   

3.Türkiye’de üretilen malların ithal muadillerinden daha fazla vergi alınmalı. Yurt içi üretici korunmalıdır.   

4.Toplanan tüm vergiler kamu yatırımlarına aktarılmalı. Vergi gelirleri kamu iktisadi teşekküllerinin yatırım finansmanı olmalı böylelikle yeni iş sahaları kurulmalı ekonomiye can suyu olmalıdır.

Bugün işçi sınıfımız yüzde 90’a varan büyük bir çoğunlukla sendikal örgütlenmeden ve toplu sözleşme hakkından yoksundur. Çözüm vardır. Tek bir yasa maddesiyle her ne bahaneyle olursa olsun, sendikal örgütlenme çabasını önleyen ve toplu sözleşme sürecine engel çıkartan, bu amaçla işçi çıkarmayı bir silah olarak kullanan işveren hakkında ceza yaptırımı getirilmelidir.

Bütün sorunlar, Vatan, emek ve Milli Devleti savunma mücadelesi ekseninde çözülebilir. Milli Devlet güçlenirse, bağımsız olursa, üretimci olursa, işçi sınıfı nefes alacaktır.

Tek çare Türkiye’nin kaynaklarına sahip çıkarak ve bunları üretime yönlendirerek üretim ekonomisini hayata geçirmektir. Bu da siyasal bir iktidar sorunudur. İşçi sınıfımız ve sendikalar siyasal iktidar sorununu da gündemlerine almak göreviyle karşı karşıyadır. İşçi sınıfımız siyaset arenasına ağırlığını koymak zorundadır.

Vatan Partisi, vatan emek ve milli devlet mücadelesinin ön mevziinde yarım yüzyıldır işçi sınıfımızın ve üreticilerimizin hizmetinde, hükümet görevlerine hazırdır.

Bu 1 Mayıs’ta Türk-İş önderliğinde Bursa’da Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda coşkuyla, kararlılıkla emek ve vatan mücadelesini büyütmek için alanda olacağız.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.