SON DAKİKA
Hava Durumu

Yarın oy verme zamanıdır!

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kayıhan Pala 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin gençlere ve tüm seçmenlere oyunuzu kullanın çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 12:51
Kaynak: Haber Merkezi
Yarın oy verme zamanıdır!

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kayıhan Pala 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin gençlere ve tüm seçmenlere oyunuzu kullanın çağrısı yaptı.

Pala'nın açıklaması şöyle;

Geçen yıl gerçekleşen genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, siyasete etki edemediğini düşünen başta gençler olmak üzere birçok yurttaşın siyasete yabancılaştığı ve sandığa gitme eğiliminin görece düşük olduğu bir zamandayız.

Kararsız ve/veya oy kullanmama eğiliminde olan seçmenin, kendisi için güçlü bir mücadele verecek lider ve kadro konusunda beklentisinin karşılanamamış olduğu da anlaşılmaktadır.

Bunun sorumlusu büyük ölçüde siyasetçilerdir. Anaakım siyasi partiler ve popülizm ile kutuplaştırmaya odaklanmış siyaset yapma biçimi, geniş halk kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak düzenleme yapmaktan ve büyük bir bölümünün beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Emeklilerin açlık sınırının çok altında bir maaşla yaşamaya mahkûm edilmesi ve gençlerin giderek artan gelecek kaygısı bunun tipik örnekleridir.

Ancak yerel seçimler farklıdır. Örneğin, Ekrem İmamoğlu beş yılda İstanbul’da yaşayan yurttaş için büyük farklar yaratmış, başta gençler ve kadınlar olmak üzere desteğe ihtiyacı olanların bir nebze olsun rahat bir nefes almasını sağlamıştır. Nüfusunun yirmi binin altında ve kaynaklarının sınırlı olmasına karşın, Fındıklı’da Ercüment Cervatoğlu toplumcu belediyeciliğin iyi bir örneğini göstermiştir. Yerel yönetimler, iyi belediye başkanları ve güçlü kadrolar ile kentleri yaşanılabilir kılabilir.

Bu nedenle, yarın oy verme zamanıdır.

Oy verme zamanıdır, çünkü; olağan koşullarda dört yıl seçim yoktur, AKP+MHP Hükümetine emeklinin, emekçinin, işsizin, kadınların ve gençlerin bir ders vermesi, itirazını güçlü bir biçimde dile getirmesi gerekmektedir.

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler ‘Dirençli Kent’ kavramını hayata geçirebilir, başta deprem olmak üzere olağan dışı durumlara karşı riski azaltabilir, hazırlık yapabilir, anında müdahale edebilir ve kısa sürede toparlanmayı sağlayabilir.

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler başı her dara düşene barınma, beslenme, eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal destek sağlayabilir.

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler yaşadığımız kentleri keyifle yaşayabileceğimiz toplumsal mekanlara dönüştürebilir. Kentte yaşayanları hava kirliliğinden, su kirliliğinden, gürültü kirliliğinden, toprak kirliliğinden ve elektromanyetik alan kirliliğinden koruyabilir; ortak alanları ranta değil, halka açabilir.

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler gençlerin hayallerinin peşinde koşmalarını sağlayacak olanaklar sunabilir, kentlerde hiçbir ayrımcılığa uğramadan kendilerini ifade edebilmelerini ve özgürce yaşayabilmelerini sağlayabilir.  

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azaltabilir, kadın istihdamını artırabilir, şiddete uğrayan kadınlara sığınak sağlayabilir.

Oy verme zamanıdır, çünkü; yerel yönetimler sosyal yaşamı canlandırabilir, komşuların, mahallelinin, kentte yaşayanların yabancılaşmasını azaltacak etkinlikler düzenleyebilir, sanatı ve sporu destekleyebilir.

Yurttaşları yarın oy vermeye, toplumcu belediyecilikle buluşmalarını sağlayan ve sağlayacak belediye başkanlarını ve meclis üyelerini desteklemeye çağırıyorum!

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.