SON DAKİKA
Hava Durumu

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) geçen yıl başarı ile gerçekleştirdiği DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı. Görevin amacı, bu teknolojinin gelecekte Dünya için tehlike oluşturabilecek asteroitleri saptırabileceğini göstermekti. Bilim insanları, çarpmanın etkisiyle ortaya çıkan maddelerin, gökcisimler ile ilgili bilinmeyenleri öğrenmek için çok önemli bir fırsat olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 07:30
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 07:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı

Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevi, Dimorphos asteroidinin hızını ve yörüngesini değiştirerek, Dünya’daki yaşama tehdit edebilecek bir asteroidin ortaya çıkması durumda insanlığın benzer bir şeyi yapabileceğini başarıyla gösterdi.

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 3

NASA’nın Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı. Astronomy and Astrophysics dergisinde yayınlanan yeni çalışma, Şili'nin kuzeyindeki Çok Büyük Teleskop (VLT) tarafından çekilen ve çarpışmanın yıkıcı sonuçlarını ayrıntılarla gösteren fotoğraflar sundu. 

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 4

Söz konusu fotoğraflarda, çarpışmanın ardından ortaya çıkan enkaz bulutunun doğasını ve DART'ın Dimorphos'a çarpmasıyla fırlayan kaya ve tozlar yer aldı. Gökbilimciler ve gezegen savunma araştırmacıları şimdi asteroitlerin doğası ve Gök cisimlerinin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu materyali inceliyor

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 5

Edinburgh Üniversitesi'nde gökbilimci ve başyazar olan Cyrielle Opitom, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Asteroitler arasındaki çarpışmalar doğal olarak gerçekleşir, ancak bunu asla önceden bilemezsiniz. DART, kontrollü bir çarpışmayı neredeyse bir laboratuvarda incelemek için gerçekten harika bir fırsat sundu.” diye konuştu.

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 6

Diğer taraftan Opitom ve meslektaşları VLT'deki Çok Birimli Spektroskopik Kaşif'i kullanarak çarpışmanın yarattığı enkaz bulutunun, asteroidin çarpışmadan önceki halinden daha mavi olduğunu keşfetti. Bu da bulutun çok ince parçacıklı maddelerden oluştuğu anlamına geliyor. 

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 7

OKSİJEN VE SU BULUNMADI

Araştırmacıların bulmayı umdukları şeylerden biri de çarpışmadan kaynaklanan buz formundaki oksijen ve su kanıtlarıydı. Ancak, veri analizi bu tür maddelerin enkazda hiç  yer almadığını ortaya çıkardı. Opitom, "Asteroitlerin önemli miktarda buz içermesi beklenmez, bu nedenle herhangi bir su izi tespit etmek gerçek bir sürpriz olurdu".  dedi.

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 8

İLK GEZEGEN SAVUNMA DENEYİ 

NASA, büyük asteroitlerin Dünya'ya çarpmasını engellemenin mümkün olup olmadığını tespit etmek üzere Kasım 2021'de DART misyonunu başlatmıştı. 

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 9

Görev çerçevesinde fırlatılan uzay aracı 27 Eylül’de TSİ 02.15 sıralarında Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki Dimorphos adlı bir asteroide çarpmıştı. DART, Dünya'ya yakın nesnelere karşı bir gezegen savunma yöntemini test etmeyi amaçlayan ilk deney olarak kayıtlara geçti.

NASA'nın DART görevinden yeni fotoğraflar paylaşıldı - 10

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.