SON DAKİKA
Hava Durumu

Pars: Emeklilik külfet değil, en kutsal haktır

Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şubesi Başkanı Kenan Pars “Sosyal güvenlik sistemine yıllarca prim ödeyerek emeklilik hakkını alan bizlere külfet gözüyle bakılıyor. Emeklilik külfet değil, yıllarca çalışıp, prim ödenerek kazanılmış en kutsal haktır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 15:45
Kaynak: Meriç Barutcu
Pars: Emeklilik külfet değil, en kutsal haktır

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına yüzde 5'lik ilave artışın kamuoyunun beklentilerin altında kaldığını belirterek, “Söz konusu artışların gözden geçirilmesini talep etmekteyiz” dedi.

Başkan Pars, emekliler arasında gelir adaletsizliğinin giderek arttığına vurgu yaparak, “Türkiye Emekliler Derneği olarak daha önce kamuoyu ile de paylaştığımız taleplerimizi bir kez daha vurgulayarak diyoruz ki; En düşük emekli aylıkları asgari ücrete çekilmeli, bütün aylıklara seyyanen zam uygulanmalı ve üzerine emekli zammı uygulanmalı. Bu artışların hazineye oluşturacağı yük emeklinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesinden daha önemli değildir. Son altı yıllık ENAG gurubunun yaptığı enflasyon hesabına göre yaptığımız hesaplamada en düşük emekli maaşı 30 bin Türk Lirası” dedi.

TOPLUMUN EN MAĞDUR KESİMİ

Başkan Kenan Pars Açıklamalarına şöyle devam etti:

“Akıl mantıkla anlamak mümkün değil. Bağımsız enflasyon Araştırma Grubu ENAG Aralık ayı enflasyonunu yüzde 4,12 açıkladı. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 127,21. TÜİK ne açıklıyor Aralık ayı için yüzde 2,93  yıllık  enflasyonda yüzde 64,77 dir. Tüketicinin hissettiği enflasyon oranı en az yüzde 180 dir.  Bu resmen hırsızlıktır. Emeklinin hakkını çalmaktır. Toplumun en mağdur kesimi emekliyi ölüme sürüklemektir.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında 2024 emekliler yılı olarak ilan edildiğinde, 10 milyon emekli açlık sınırının altında maaş alıyor. Marketin, pazarın, kasabın yolunu unuttu, torunlarına bir simit parası ve harçlık veremiyor. Sayıları 16 milyona yakın emekli, dul ve yetimleri yok sayanlar, açlığa yoksulluğa sürükleyenler şunu iyi bilsinler; Emekliler sadaka istemiyor. Yıllarca çalışıp ülke ekonomisine değer katmış bu insanlar insanca yaşamak için hakları olanı istiyor. Sosyal Güvenlik sistemine yıllarca prim ödeyerek emeklilik hakkını alan bizlere külfet gözüyle bakılıyor. Emeklilik külfet değil, yıllarca çalışıp, prim ödeyip kazanılmış en kutsal haktır.

SEYYANEN ZAM YAPILMALI

Aralık ayı açlık sınırı 14 bin 431 TL, yoksulluk sınırı ise 47 bin 009 TL. Asgari ücret son yapılan artışla 17 bin 002 TL oldu. En düşük emekli aylığı ise 10 bin. Dul ve yetimlerimiz daha da düşük. Emekli aylığının asgari ücretten az olması kabul edilemez. Bir toplumun refahı emeklinin yaşam standartlarıyla ölçülür. Emekli açlıkla, sefaletle yaşamaya çalışıyor. Emeklinin mutfağında yangın var. Bu yüzden bizim talebimiz yetmez ama en düşük emekli aylığının asgari ücrete endekslenmesi ve yapılacak artışın seyyanen bütün emeklilere verilmesidir. Seçim öncesi emeklilerin talepleri değerlendirilmelidir. Seçimden seçime hatırlanan emeklinin artık vaatlere karnı tok. Emekli sandığa giderken yapılanları da yapılmayanları da unutmayacaktır.’’

Kaynak: Meriç Barutcu

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.