SON DAKİKA
Hava Durumu

Diş Tedavilerinde Anesteziye Dikkat

Anestezi uzmanı Dr. İsmet Yanık ağız ve diş sağlığı operasyonlarında anestezi uygulamalarının yönetmeliklere göre düzenlenmiş ortamlarda ve bilimsel kriterlere uygun bir şekilde yapıldığında herhangi bir problem yaşanmadığını belirterek, ailelerin, gerekli donanıma ve ekibe sahip ağız ve diş sağlığı merkezleri ile diş hastanelerinde güvenli bir şekilde çocuklarının tedavilerini yaptırabileceklerini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2023 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2023 13:31
Kaynak: Bülten
Diş Tedavilerinde Anesteziye Dikkat

Bursa’nın ilk özel ağız ve diş sağlığı merkezi olan Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) anestezi uzmanı Dr. İsmet Yanık, geçtiğimiz günlerde özel bir diş kliniğinde tedavi gören bir çocuğun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan diş operasyonu hakkında bir açıklama yaptı.

Eyrice (ADSM) anestezi uzmanı Dr. İsmet Yanık açıklamasında, “Anestezi ile yapılacak diş tedavilerinin uygun donanıma haiz, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve sürekli denetlenen anestezi kliniklerinde güvenli bir şekilde yapılması gerekir. Anestezi hekimi işlemden yeterli bir süre önce mutlaka hastayı görüp muayene etmeli ve gerekli gördüğü tetkikleri istemeli. Bu muayene ve tetkikler sonucu hastanın sağlık durumu uygun bulunursa anestezi işlemi gerçekleştirilir. Ameliyathanede uyutulan hastaya çocuk diş hekimi tarafından yapılan tedavinin bitiminde anestezi uzmanı doktor tarafından hasta uyandırılır ve ailesinin refakatinde tıbbi donanımlı gözlem odasına alınarak iyice uyanması beklenir. Çocuk veya engelli hasta tam olarak kendisine geldikten sonra çocuk diş hekimi ve anestezi uzmanı tarafından son muayeneleri yapılarak uygun bulunursa evine taburcu edilir” dedi.

Anestezi uygulamalarının yönetmeliklere göre düzenlenmiş ortamlarda ve bilimsel kriterlere uygun bir şekilde yapıldığında herhangi bir problem teşkil etmediğini ifade eden anestezi uzmanı Dr. İsmet Yanık, ailelerin korkmadan ve endişe duymadan güvenli bir şekilde çocuklarının tedavilerini yaptırabileceklerini dile getirdi.

Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi anestezi uzmanı Dr. İsmet Yanık bu işlemlerin bir ekip işi olduğunu, ekibin de pedodonti (çocuk diş hastalıkları) uzmanı, anestezi uzmanı, ağız ve diş sağlığı teknikeri, diş hekimi asistanı, anestezi teknisyeni ve ameliyathane personelinden oluşması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.