SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurtulmuş'tan 'artık yeter' çağrısı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesinde yaptığı konuşmada, “Dünyanın en güçlü savunma örgütünün üyeleri olarak Gazze'deki muazzam insanlık felaketini görmezden gelemeyiz” dedi. Binyamin Netanyahu hükümetinin saldırganlığına "artık yeter” demeleri çağrısında bulunan Kurtulmuş, “Filistin-İsrail çatışması için derhal kalıcı bir ateşkes, engelsiz insani erişim ve iki devletli çözüm çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 22:54
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 22:54
Kaynak: İHA
Kurtulmuş'tan 'artık yeter' çağrısı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD’nin başkenti Washington DC’de temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katılarak hitapta bulundu. Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, “Değerli katılımcılar, ittifakımızın kuruluşunun 75. yıldönümüne isabet eden bu zirveye ev sahipliği yaptıkları için Başkan Johnson ve Kongre'ye en içten teşekkürlerimi sunarım. NATO bugüne kadar Avrupa-Atlantik bölgesindeki kolektif güvenliğimize önemli katkılarda bulunmuştur; günümüzde ise yeni ve karmaşık küresel zorluklarla mücadele ediyoruz” dedi.

“SAVAŞA ULUSLARARASI HUKUK TEMELİNDE ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜM BULUNMASINA YÖNELİK DİPLOMATİK ÇABALARIN ÖN SAFLARINDA YER ALDIK”
Türkiye’nin Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana, Ukrayna'nın egemenliğine, bağımsızlığına ve Kırım da dahil olmak üzere toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğini sürekli olarak teyit ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Ayrıca, savaşa uluslararası hukuk temelinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik diplomatik çabaların ön saflarında yer aldık. Çabalarımız, Ukrayna da dahil olmak üzere NATO üyelerinin desteklediği ülkelerde demokratik direncin korunmasına da odaklanmalıdır. Bu nedenle, Ukrayna’nın meclisi Rada ile siyasi angajman özel bir önem taşımaktadır. Ukrayna’ya, aralarında bir hastanenin de bulunduğu son Rus saldırılarında hayatını kaybedenler için baş sağlığı diliyorum” dedi.

“HİÇBİR MÜTTEFİK TÜRKİYE'DEN DAHA FAZLA TERÖR SALDIRISINA MARUZ KALMAMIŞTIR”
Kurtulmuş, “İkinci olarak, terörizm İttifak'ın güvenliğine yönelik en doğrudan asimetrik tehdittir. Genel Sekreter Stoltenberg'in de defalarca belirttiği gibi, hiçbir müttefik Türkiye'den daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır. DEAŞ, FETÖ, PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD/YPG gibi terör örgütlerine karşı mücadelemizde kararlılığımızı sürdürürken, Müttefiklerimizin iyi niyet ve dayanışma içinde hareket ettiklerini görmek istiyoruz. NATO'nun terörizmle mücadeledeki rolü güçlendirilebilir ve güçlendirilmelidir” dedi.

“TÜRKİYE'NİN BAZI MÜTTEFİKLERİMİZ TARAFINDAN SİLAH KISITLAMALARINA TABİ TUTULMASI BİR ÇELİŞKİDİR”
NATO'nun savunma harcamalarına yönelik hedefine değinen Kurtulmuş, “NATO'nun güney cephesini koruyan Türkiye'nin bazı müttefiklerimiz tarafından silah kısıtlamalarına tabi tutulması bir çelişkidir. NATO'nun geniş hedeflerine olan bağlılığımız ve misyonlara yaptığımız herkesçe bilinen katkılar iyi anlaşılmalıdır” dedi.

“DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SAVUNMA ÖRGÜTÜNÜN ÜYELERİ OLARAK BİZLER, EN ACİL KÜRESEL SORUNLARDAN BİRİ OLAN GAZZE'DEKİ MUAZZAM İNSANLIK FELAKETİNİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”
İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırılarına değinen Kurtulmuş, “Son olarak, şu çok önemli noktayı belirtmek isterim. Dünyanın en güçlü savunma örgütünün üyeleri olarak bizler, en acil küresel sorunlardan biri olan Gazze'deki muazzam insanlık felaketini görmezden gelemeyiz. İsrail'in katliamları durdurulmalı ve daha fazla kan dökülmesi engellenmelidir. Bu durumun bölgesel bir savaşa dönüşmesi ciddi bir risk oluşturmaktadır. Küresel güvenlikle ilgili tartışmalarımızda, adalet ve hakkaniyeti savunan insanlığın ortak cephesinde yer almalıyız” dedi.

“SAVAŞI ÖNLEMEK VE BARIŞI KORUMAK İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMEK NATO ÜYELERİNİN SORUMLULUĞUDUR”
Müttefiklere, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin saldırganlığına "artık yeter” demeleri çağrısında bulunan Kurtulmuş, “Filistin-İsrail çatışması için derhal kalıcı bir ateşkes, engelsiz insani erişim ve iki devletli çözüm çağrısında bulunuyoruz. Sevgili Meslektaşlarım, savaşı önlemek ve barışı korumak için birlikte hareket etmek NATO üyelerinin sorumluluğudur. Bu nedenle, mevcut çalkantılı ortamın yayılma potansiyeline sahip olması ve uluslararası yönetişimin küresel krizlere yanıt verme yeteneğini maalesef kaybetmesi nedeniyle, uygulanabilir bir barış perspektifi geliştirmek için özellikle NATO Parlamenter Asamblesi aracılığıyla istişarelerimizi arttırmalıyız. Adil bir uluslararası sistem inşa etmeye yönelik gelecek çabalarımızda iki temel ilke bize rehberlik etmelidir. Bunlardan birincisinin tüm insanların hak ve haysiyet bakımından eşitliği, ikincisinin ise tüm devletlerin egemen eşitliği olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.